NSU Newsroom

SharkBytes

Horizons

This version of NSU News has been archived as of February 28, 2019. To search through archived articles, visit nova.edu/search. To access the new version of NSU News, visit news.nova.edu.

This version of SharkBytes has been archived as of February 28, 2019. To search through archived articles, visit nova.edu/search. To access the new version of SharkBytes, visit sharkbytes.nova.edu.

News Releases Archive

Contact

Division of Public Relations and Marketing Communications
Nova Southeastern University
3301 College Avenue
Fort Lauderdale, Florida 33314-7796

nova.edu/prmc

SharkBytes Archives

Contact

Division of Public Relations and Marketing Communications
Nova Southeastern University
3301 College Avenue
Fort Lauderdale, Florida 33314-7796

(954) 262-5353
(800) 541-6682 x25353
Fax: (954) 262-3954
communications@nova.edu

NSU 17th Annual Student Life Achievement Awards – See you April 12

Stueys 2016 Poster--FINAL

NSU will soon be recognizing its finest during the glitz and glamour of the 17th Annual Student Life Achievement Awards – affectionately known as the “STUEYS.” At 6:00 p.m. on April 12, 2016 in the Rose and Alfred Miniaci Performing Arts Center, the STUEY’s will honor students, faculty, staff, corporate partners, and alumni who have contributed to building a greater sense of community and campus life.

The annual award ceremony is set to include special performances from some of our remarkable student performers across campus. A VIP Pre-Reception will be held at the Carl DeSantis Atrium at 5:00 p.m. and a Post-Reception will immediately follow the show outside of the Rose and Alfred Miniaci Performing Arts Center.

Tickets will be available starting April 4, 2016 at 9:00 a.m. on a first-come, first-serve basis due to limited seating. Only one ticket will be issued per NSU ID. The NSU ID holder must be present to claim their ticket. Tickets will be available for pick up only in Rosenthal Student Center, room 211. Phone reservations will not be accepted.

Due to significant demand, ticket holders must be in the auditorium by 5:45 p.m. on the night of the show to validate their tickets.

The award ceremony will be broadcasted via video conferencing to other NSU campuses at the following locations:

  • Ft. Myers Campus, Room #123
  • Jacksonville Campus, Room #210
  • Kendall Campus, Room #218
  • Orlando Campus, Room #214
  • Tampa Campus, Room #3044
  • Palm Beach Campus, Room #114
  • San Juan, Puerto Rico Campus, Room #3318A

Congratulations to this year’s nominees and they are:

Administrator of the Year

  1. Ricardo C. Carrasco, Ph.D. – College of Health Care Sciences
  2. Piya Chayanuwat, D.B.A. – NSU Libraries
  3. Edward Franco, M.B.A. – NSU Fort Myers Campus
  4. Larry Goehrig, M.B.A. – H. Wayne Huizenga College of Business and Entrepreneurship
  5. Maria Lemme – Facilities Management

Alumni of the Year

  1. Valerie Barnhart, Esq. – Shepard Broad College of Law
  2. Thelma Carter, M.S. – College of Arts, Humanities, and Social Sciences
  3. Juan D’Arce, M.S. Ed. – NSU Miami Campus & Abraham S. Fischler College of Education
  4. Robert Hasty, D.O. – College of Osteopathic Medicine
  5. Lydia R. Malcolm, Ph.D. – College of Psychology

Athletic Team of the Year

  1. 2015 NSU Baseball Team
  2. 2015 NSU Men’s Golf Team
  3. 2015 NSU Women’s Basketball Team
  4. 2015 NSU Women’s Soccer Team
  5. 2015 NSU Women’s Swimming Team

Co-Curricular Adviser of the Year

  1. Ralph E. (Gene) Cash, Ph.D. – College of Psychology
  2. Michelle Clark, Ph.D. – College of Pharmacy
  3. Donna Litman, J.D. – Shepard Broad College of Law
  4. Edward E. Packer, D.O. – College of Osteopathic Medicine
  5. Julie Rodman, OD       – College of Optometry

Corporate Partner of the Year

  1. Goodman Jewish Family Services
  2. Jackson Memorial Hospital
  3. Lee Memorial Health Systems
  4. Legal Aid Service of Broward County, Inc. / Coast to Coast Legal Aid of South Florida, Inc.
  5. Midmark International

Executive of the Year

  1. Lydia Acosta, M.A. – NSU Libraries
  2. Jessica Brumley, B.A. – Facilities Management
  3. Thomas J. Fagan, Ph.D. – College of Psychology
  4. Christopher P. Harrison – Office of Innovation and Information Technology
  5. Linda C. Niessen, D.M.D. – College of Dental Medicine

Graduate Organization of the Year

  1. Alpha Zeta Omega (AZO) Pharmaceutical Fraternity – College of Pharmacy
  2. Graduate Association of School Psychology – College of Psychology
  3. Nova Trial Association – Shepard Broad College of Law
  4. Pediatrics Club – College of Osteopathic Medicine
  5. Pediatric Dentistry Club – College of Dental Medicine

Professor of the Year

  1. G. Nelson Bass III, Ph.D. – College of Arts, Humanities, and Social Sciences
  2. David R. Boesler, D.O.       – College of Osteopathic Medicine
  3. Leanne Boucher, Ph.D.       – College of Psychology
  4. Nicole Ann Patterson, OD – College of Optometry
  5. Mirtha M. Whaley, Ph.D. – NSU Tampa Campus

Regional Campus Student of the Year

  1. Erika Gorden – NSU Orlando Campus
  2. Azram Houssein Khakpour “AK” – NSU Miami Campus
  3. Henry Osuji – NSU Palm Beach Campus
  4. Anna Pfaff – NSU Jacksonville Campus
  5. Jordan Powers – NSU Tampa Campus
  6. Victoria Sheppard, BSN – NSU Fort Myers Campus

Staff Person of the Year

  1. Jaime M. Goldman, M.S. – NSU Libraries
  2. Lourdes C. Laboy – College of Pharmacy
  3. Karla Michelle Quiñones – NSU Tampa Campus
  4. Mark Schuknecht, B.S. – Office of Innovation and Information Technology
  5. Patricia Zawoyski, AAS. – College of Psychology

Student Government of the Year

  1. College of Arts, Humanities, and Social Sciences Student Government Association – College of Arts, Humanities, and Social Sciences
  2. College of Dental Medicine Student Government Association – College of Dental Medicine
  3. College of Osteopathic Medicine Student Government Association – College of Osteopathic Medicine
  4. College of Psychology Student Government Association – College of Psychology
  5. Fort Myers Regional Campus Student Government Association – NSU Fort Myers Campus

Student of the Year

  1. Kamila Albert – College of Arts, Humanities, and Social Sciences
  2. Alexandra M. Alfonso, M.S. – College of Psychology
  3. Katelyn Barclay – University School
  4. Natalie Booth – College of Osteopathic Medicine
  5. Melissa Carlton – College of Engineering and Computing
  6. Nicole Cocuy – Farquhar Honors College
  7. Alexis Morales-Fresse – Abraham S. Fischler College of Education
  8. Bridget Guerrero – H. Wayne Huizenga College of Business and Entrepreneurship
  9. Lacey Malarky, M.S. – Halmos College of Natural Sciences and Oceanography
  10. Kelsey Moore, B.S. – College of Optometry
  11. Daniel Pearson – College of Pharmacy
  12. Yineth Sanchez, B.S. – Shepard Broad College of Law
  13. Nicholas Smith – College of Health Care Sciences
  14. Alex Verga – College of Dental Medicine
  15. Julie Woodworth, RN – College of Nursing

Undergraduate Organization of the Year

  1. Delta Phi Epsilon Sorority
  2. FitWell
  3. Lambda Theta Alpha Latin Sorority, Incorporated
  4. Mako Rangers
  5. Student Events and Activities Board (S.E.A. Board)